poniedziałek, 10 lutego 2014

W lutym - cebule, karpy i nasze rośliny domowe

w lutym, warto zwrócić większą uwagę na przechowywane cebule i karpy roślin ogrodowych oraz nasze rośliny domowe

Przechowywane w domu kwiaty balkonowe i tarasowe podlewajmy sporadycznie, szczególnie, gdy stoją w chłodzie.

Roślinom zabranym na zimowanie do piwnic (dalie, kany, mieczyki), usuwajmy pędy, które wyrosły zimą, sprawdzamy bulwy i karpy roślin. Przeglądajmy rośliny dokładnie, czy dobrze się przechowują, jeśli gniją to wyrzucajmy uszkodzone kłącza, jeśli pojawiły się szkodniki i choroby, stosujmy oprysk.

Jeśli jesienią przygotowaliśmy cebule kwiatów wiosennych do pędzenia, teraz możemy przyspieszyć ich kwitnienie. Wnosimy do pomieszczenia o umiarkowanej temperaturze i zaczynamy podlewać. Kiedy ukażą się pierwsze kiełki dbamy o to, aby stały w jak najbardziej nasłonecznionym miejscu. Zakwitną kilka tygodni wcześniej.
Pamiętajmy, że cebule raz pędzone, nie nadają się do tego ponownie. Po okresie spoczynku, jesienią, wysadzamy je do gruntu.

Rośliny zimujące w szklarni ( fuksje, złocienie) zaczynajmy pobudzać do wzrostu przez podlewanie i zwiększenie temperatury.

Zima jest ciężkim okresem dla roślin doniczkowych. Suche powietrze i wysoka temperatura sprzyja rozwojowi szkodników. Jeśli coś zauważymy, to stosujmy opryski, usuwajmy chore rośliny oraz porażone i suche liście.
Rośliny podlewajmy umiarkowanie, nie dopuszczając do przesuszenia bryły korzeniowej i jednocześnie nie zalewając rośliny. Nasze kaktusy mogą zaczynać wzrastać ze względu na mocniej przygrzewające słońce. Lecz jeszcze nie podlewajmy ich. Zwiększajmy za to polewanie roślin o ozdobnych liściach.
Liście odkurzajmy i zraszajmy wodą (ale np. fiołki afrykańskie tego nie lubią:). Zraszajmy przede wszystkim paprocie, skrzydłokwiat, draceny, fikusy, storczyki.

Jeśli chcemy żeby wiosna w naszym domu pojawiła się trochę wcześniej, to możemy gałązki krzewów kwitnących wiosną włożyć do wody. Ścinając je powinniśmy wybierać te, które mają dorodne pąki kwiatowe (są one grubsze niż liściowe).

To moje piękne draceny :)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz