wtorek, 18 lutego 2014

Luty, czas na wysiewanie nasion

Najlepsza pora aby rozpocząć sezon ogrodniczy:)

Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym najlepszy termin na wysiewanie nasion kwiatów to 17-19 lutego oraz 26-28 lutego br.
Jedyne o czym teraz należy pamiętać, że wysiewamy rośliny o bardzo długim okresie kiełkowania oraz rośliny które można sadzić w ogrodzie już na początku kwietnia (te bardziej wrażliwe na chłody wysiewamy dopiero w marcu).
Jeśli zaś chodzi o warzywa, to można już wysiać pomidory i papryki, które będą uprawiane w szklarniach. Zgodnie z kalendarzem biodynamicznym dobry czas to 22-24 lutego.
Jeśli ziemia nie jest już pod śniegiem i nie jest zmarznięta, można się pokusić już teraz o posadzenie w gruncie dymki, szalotki i czosnku. Dobry czas na to będzie 24-26 lutego.

Co jest potrzebne do wysiewu? 
Nasiona, ziemia i oczywiście słońce, słońce i jeszcze raz słońce. Nie zapominajmy też o entuzjazmie:)
Siejemy do specjalnych tacek, które są połączeniem kilkudziesięciu małych doniczek lub doniczek torfowych. Przyda się też duża podstawka, na której ustawimy doniczki.
Najlepiej kupić gotowe podłoże przeznaczone do wysiewu nasion, które jest luźne, ma dużo piasku.
Nasiona wkładamy do doniczek po kilka sztuk (najlepiej sprawdzić na etykiecie, co zaleca producent, ponieważ jedne rośliny wymagają większej rozstawy, inne mniejszej).
Skrzynki z siewkami możemy przykryć torebką foliową, doniczki plastikową butelką lub zaopatrzyć się w specjalne mini szklarnie do wysiewu nasion. Zapewni to nasionom więcej wilgoci. Każdego dnia zdejmujemy osłonę na godzinę, a po zobaczeniu pierwszych kiełków, rezygnujemy z niej całkowicie. 
Wystawiamy na słoneczny i ciepły parapet. 
Podlewamy małym strumieniem, aby nie wypłukać nasion.

Życzę powodzenia wszystkim którzy to robią:)
Jestem z tych leniwych i zawsze kupuje gotowe już kwiaty:). Nie mam cierpliwości do tej całej zabawy w domu. Bo w ogrodzie to zawsze:)

Przyniosłam trochę wiosny do domu. Piękne i pachnące żonkile. Obok stoją styropianowy piesek i kotek. Dzieciaki nabijają na nie szpilkami cekiny. To dopiero początek, a już ładnie to wygląda:)
6 komentarzy:

 1. świetne te zwierzaczki. Też musiałabym się zaopatrzyć we wiosenne kwiaty do wazonu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już niedługo wybiorę się do ogrodu i wsadzę do wazonu kilka gałązek krzewów kwitnących wiosną:) migdałek jest piękny, dzięki temu będę go miała szybciej w domu:)

   Usuń
 2. Jak się za szybko wysieje to potem nie starcza parapetów :) Pomysł z cekinami fajny, przynajmniej dzieci mają zajęcie :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podobno to wciąga bardzo:) mnie jakoś omija ta przyjemność, ale kto wie może kiedyś też tak będę robić:)
   dzieci...przynajmniej czasami jest trochę ciszy:)
   pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 3. Też pewnie kupię gotowe sadzonki kwiatów :) W tym roku skupiam się na balkonowym warzywniku i tu będę siać na całego :)

  OdpowiedzUsuń
 4. witaj:) w takim razie będę śledzić Twoje sukcesy:)
  jeśli chodzi o mój balkon to świecił dotychczas pustkami, w tym roku mam zamiar umieścić tam donice z petuniami:) planuję też małą plantację pomidorków koktajlowych:)
  pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń