środa, 12 lutego 2014

Rośliny w pojemnikach zimą

Na naszych balkonach, tarasach, czy w ogrodach sadzimy coraz więcej roślin w pojemnikach. Stanowią one bardzo przyjemny akcent dekoracyjny.

Ważne jest, by rośliny miały dostęp do światła najlepiej rozproszonego. Niektóre rośliny zimozielone jak bukszpan, tuja mogą zimą przesychać. Dzieje się tak często, gdy w dzień świeci intensywnie słońce, a w nocy są bardzo niskie temperatury. Dlatego warto czasem przestawić rośliny w miejsca gdzie nie operuje silnie słońce lub zapewnić im zacienienie poprzez rozłożenie bambusowych mat, albo też owinięcie ich cieniówką lub białą agrowłókniną. Materiały te osłonią również rośliny przed mroźnymi wiatrami, które w Polsce wieją najczęściej z zachodu.

Bardzo ważną sprawą o której nie możemy zapomnieć, to podlewanie. Można zostawić śnieg u nasady roślin (ale pamiętajmy nie za dużo, bo to nie rośliny bagienne), gdy się ociepli śnieg stopnieje i nawodni ziemię. Jeśli podlewamy sami to pamiętajmy, żeby woda miała niską temperaturę. Woda z kranu ma nawet plus 10 stopni, co dla roślin na zewnątrz może być jak wrzątek. Zatem nalejmy wody do konewki i wystawmy ją na chwilę na zewnątrz żeby mocno się schłodziła (najlepsza temperatura wody to 1-3 stopni).

Jaki czas jest najlepszy do polewania? Oczywiście wtedy, gdy topnieje śnieg lub gdy pada, a rośliny znajdują się pod dachem.

Zimą korzenie roślin w pojemnikach są dużo bardziej narażone na przemarzanie niż tych w gruncie. To co je osłania to tylko trochę ziemi i cienka warstwa materiału z którego wykonany jest pojemnik. Mróz ma dostęp do takiej rośliny z każdej strony.
Jak wiadomo większe i ładniejsze okazy roślin do tanich nie należą, więc lepiej zadbać o nie zawczasu i uniknąć takich sytuacji.

Można jeszcze przed umieszczeniem rośliny w pojemniku pomyśleć o jej zabezpieczeniu na zimę. Należy zabezpieczyć wnętrze donicy, wykonać ocieplenie ze styropianu wykładając nim ścianki i dno. Następnie zabezpieczamy wszystko folią tak, aby pomiędzy ocieplenie a folię nie dostawała się ani ziemia ani woda. Na dole pojemnika robimy dziury na odpływ wody (w foli i styropianie też), wsypujemy kamyczki lub keramzyt. Ziemię na wierzchu donicy dobrze jest też okryć na zimę gałązkami iglaków, liśćmi czy też dodatkową warstwą kory.
Można też umieścić donice w pojemniku wypełnionym liśćmi, kawałkami styropianu, szyszek, korą czy gazetami, wtedy powinny bez problemu ciepło przezimowaćJ. Możemy dodatkowo ustawić je na drewnianej deseczce lub styropianie czy innym nieprzepuszczającym zimna podłożu.

Możemy uruchomić naszą wyobraźnię i wymyślić wdzianka na pojedyncze donice, niech będą charakterystyczne tylko dla naszego ogrodu czy też tarasuJ. Pojedyncze donice możemy owijać folią bąbelkową, flizeliną, jutą lub innymi materiałami.

Jestem początkującym ogrodnikiem, dotychczas skupiałam się tylko na roślinach w ogrodzie. Nie mam roślin w donicach na zewnątrz. W tym roku postanowiłam to zmienić, mam zamiar ozdobić roślinami w wielkich donicach wejście do domu oraz taras:).
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz