poniedziałek, 6 stycznia 2014


Zimy brak, ale warto pomyśleć, czym okryć rośliny gdy zima przyjdzie

Dotychczas mamy łagodną zimę, niemniej jednak zanim przyjdą mrozy i zajdzie potrzeba osłaniania roślin, warto wcześniej zastanowić się nad tym, czym to zrobić i przygotować się do tego zadania starannie.
 
W naszym zmiennym i kapryśnym w ostatnich latach klimacie wiele ogrodowych roślin wymaga zabezpieczenia przed mrozami. Rośliny w naszych ogrodach znajdujących się w południowej i zachodniej części Polski powinny sobie poradzić bez problemu, bo tutaj mamy łagodniejsze zimy. Natomiast nasze ogrody w centralnej i wschodniej części kraju muszą być odpowiednio zabezpieczone.
 
Czasami bardziej zdradliwe dla naszych roślin są wiosenne przymrozki niż mróz podczas śnieżnej zimy. W zimie szczególnie takiej jaką teraz mamy za oknami groźne są silne mrozy, nagłe skoki temperatur i wysuszające wiatry. Ucierpieć mogą młode, świeżo posadzone drzewa i krzewy, zimozielone krzewy liściaste i iglaste, a także importowane gatunki ciepłolubne.


Osłonięcie nadziemnej części rośliny chroni ją zarówno przed bezpośrednim uszkodzeniem przez mróz, jak i przed utratą wody z komórek roślinnych, z drugiej zaś strony nie może powodować zbyt wilgotnego klimatu i powstawania pleśni oraz chorób grzybowych. Dobrze jest osłonić też glebę wokół rośliny, dzięki czemu mniejsze będą straty wody z podłoża, dodatkowo też zabezpiecza przed silnymi mrozami.

Musimy zadbać o to żeby to było dobre okrycie. Materiał powinien być przewiewny, nie może zbyt mocno chłonąć wilgoci, ani też zatrzymywać wilgoci.


Materiały, które możemy kupić w sklepie to biała agrowłóknina (przepuszcza powietrze, wodę i rozproszone światło, ale zatrzymuje ciepło, można owinąć nawet duże rośliny), można też zakupić gotowe pokrowce, kaptury z agrowłókniny, trzeba tylko znać rozmiary rośliny którą chcemy okryć. Siatka cieniująca to zielona lub biała tkanina, która chroni rośliny przed nadmiernym nasłonecznieniem w zimie, zabezpieczając przed poparzeniem słonecznym oraz nadmiernym odparowywaniem wody z liści i łodyg (szczególnie przydatna przy roślinach zimozielonych rosnących w nasłonecznionych miejscach ). Papier pakowy, tektura falista oraz słomiane maty, które bardzo dobrze chronią przed zimnem, ale nie przepuszczają światła, więc nie należy ich używać do roślin zimozielonych. Można używać też foli polietylenowej, ale nie zalecam, ponieważ nie przepuszcza powietrza, rośliny mogą gnić i pleśnieć. Kora i trociny, które świetnie chronią korzenie roślin przed mrozem, wystarczy 5 centymetrowa warstwa, dodatkowo osypuję kopczyki z ziemi i kory u nasady roślin na wysokość do 10-20 cm (należy pamiętać o tym, że zakwaszają glebę i najlepiej stosować przy roślinach kwasolubnych).

Do osłony gleby można stosować: włókninę, czarną folię, grys, żwir, keramzyt. Z materiałów tych najczęściej stosowana jest włóknina, ponieważ rozciągając ją nad rabatą, można równocześnie zabezpieczyć krzewy i glebę. Stosując grys, żwir czy keramzyt, trzeba się liczyć z tym, że będą stałymi elementami ogrodu, bo trudno je po zimie usunąć.

Nigdy nie okrywamy roślin czarną agrowłókniną lub czarną folią!!!Materiały z ogrodu i lasu, które możemy wykorzystać to ziemia, którą obsypujemy pędy roślin oraz młode drzewka na wysokość do 20 cm. Gałązkami iglaków (sosna, jodła, świerk) to przewiewny materiał, który lekko ocienia i chroni przed wiatrem. Stroisz świerkowy ma tę przewagę nad innymi, że wiosną z gałązek powoli opadają igły i okryta nim roślina może powoli przystosowywać się do zmiany temperatury. Można wykorzystywać też suche, zdrowe liście zgrabione w ogrodzie z dębu, buku lub topoli, rozsypać na rabatach, żeby nie zdmuchiwał ich wiatr położyć na wierzch kilka gałęzi, siatkę czy lekkie koszyki ażurowe. Jednak nie polecam, ponieważ bardzo często z liści można przenieść na rośliny choroby i pasożyty.

Do przykrycia gleby stosuje się najczęściej korę, wióry, trociny, słomę, nierozłożone liście drzew, kompost, obornik. Warstwa ściółki nie powinna być grubsza niż 5 cm i nie może dotykać zielonych pędów, aby nie spowodowała gnicia roślin. To też pewnego rodzaju forma nawożenia, ponieważ ściółka ulega rozkładowi i dostarcza roślinom składniki pokarmowe.


Jeżeli okrycie, osłonięcie wrażliwego na mróz drzewa lub dużego krzewu z różnych powodów jest niemożliwe, to postarajmy się je ochronić od wiatru, w tym celu można postawić parawan z trzciny lub juty. Pamiętajmy o tym, że równie skutecznym zabezpieczeniem przed mroźnym wiatrem może być znajdująca się niedaleko przegroda, żywopłot, ściana budynku, zwarte ogrodzenie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz