niedziela, 8 grudnia 2013

Ostatnie przygotowania przed zimą - kiedy okrywać rosliny

Wczoraj wykorzystałam śnieg, który spadł i okryłam nim rośliny zimozielone. Wykorzystałam to, po pierwsze żeby było im cieplej, po drugie kiedy przyjdzie ocieplenie, śnieg stopi się i zasili je w wodę. Nie będę musiała od razu podlewać, gdy temperatury wzrosną.

Pierwszy śnieg, pierwszy przymrozek i już zastanawiamy się czy to już najwyższy czas na okrywanie roślin J.
Jeszcze nie na to pora J.

Lekki mróz z całą pewnością nie zaszkodzi naszym roślinom, ponieważ większość z nich jest całkowicie mrozoodporna, zaś te delikatniejsze na pewno wytrzymają przy temperaturze kilku kresek poniżej zera. Nawet lepiej jeśli rośliny teraz się zahartują, dzięki temu będą bardziej odporne na silniejsze mrozy.
Dobrze żeby nie zrobić tego ani za szybko ani za późno.
Zasada ogólnie stosowana w naszym kraju, to okrywamy rośliny, gdy nastanie mroźna pogoda. Zwykle robię to jeśli temperatura około 5 stopni poniżej zera utrzymuje się kilka dni, zarówno w nocy jak i w dzień. Wtedy ziemia zamarznie, rośliny się zahartują i można je wreszcie okryć. Oczywiście upewniamy się, że za kilka dni nie powrócą temperatury dodatnie, bo będzie trzeba rośliny odkrywać.
Nie należy też przesadzać w drugą stronę, czyli nie czekamy przy minusowych temperaturach w nieskończoność, aż któregoś poranka zaskoczy nas mróz minus 20 stopni. O zgrozo, a nasze roślinki bez kołderek J.
Zbyt wczesne okrycie roślin może sprawić, że będą miały pod przykryciem zbyt wysoką temperaturą, nie przygotują się do zimnych temperatur i w konsekwencji, gdy pojawią się zbyt duże mrozy przemarzną. Rośliny obniżające się temperatury odbierają jako sygnał do spowalniania procesów życiowych, co następuje bardzo systematycznie wraz ze spadkiem temperatury. Zatem zbyt wczesne okrycie uniemożliwia im odbieranie takich sygnałów i raptowne mrozy mogą zastać roślinę nie przygotowaną, bo przecież miała ciepło.


Na to, czy rośliny w ogrodzie dobrze przezimują, mają wpływ różne zabiegi ogrodnicze i znajomość fizjologii roślin.
Warto sadzić rośliny na odpowiednim dla nich stanowisku. Rośliny, które rosną w złym miejscu (lubiące słońce w cieniu, zaś lubiące cień w pełnym słońcu), są osłabione i gorzej zimują.
Warto dbać o rośliny, żeby nie chorowały. Zwalczać szkodniki. Ponieważ porażone rośliny są mniej odporne na mróz.
Warto, zwłaszcza gdy mamy sucha jesień, zadbać o odpowiednie podlanie roślin zimozielonych. To zwiększy ich zapas wody w tkankach i będą mogły spokojnie przetrwać okres zimy.
Warto przestać zasilać nawozami zawierającymi azot już w lipcu. Azot przedłuża wegetację, przez co nieprzygotowane do zimy rośliny łatwo przemarzają.
Nie należy przycinać drzew i krzewów jesienią. Przycięte pędy mogą nie zdrewnieć przed zimą i mogą nie przetrwać mrozów.

To stworki zrobione przez dzieciaki, kiedy spadł pierwszy śnieg J.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz