sobota, 5 kwietnia 2014

Wrzośce na dobry początek wiosny :)

Niewysokie krzewinki dodające wiele kolorów i radości zanim cały ogród rozkwitnie:)

Wrzośce, nazwa brzmi podobnie jak wrzos, jednak kwitnienie wrzośców rozpoczyna się już na przedwiośniu! Już w marcu i na początku kwietnia na końcach pędów pojawiają się drobne dzbanuszkowate różowe lub białe kwiaty.

Wrzośce to w większości nieduże krzewinki osiągające 20-30 cm wysokości. Ich pędy pokryte są igiełkowatymi zimozielonymi liśćmi i dzwoneczkowatymi kwiatami zebranymi w baldachogron. Są również odmiany kwitnące w innych okresach, gdyby spróbować skompletować różne odmiany, możemy mieć w ogrodzie kwitnące wrzośce od lutego aż do września:)

Mają liście (miękkie igiełki) w różnych kolorach od zielonych, pomarańczowych po żółte.
Jedna z ładniejszych odmian o żółtych łodygach to wrzosiec Golden Starlet.


Dobrze sadzić je w grupach, wtedy prezentują się najpiękniej. Na wrzosowiskach zachwycają swoją urodą.

Przepięknie prezentują się w pojemnikach:)

Świetnie znoszą półcień w przeciwieństwie do wrzosów. Mają cienkie, delikatne korzenie, wrażliwe na przesuszenie podłoża, trzeba zatem zadbać o ściółkowanie gruntu korą.
Podstawowym zabiegiem, który należy wykonywać co roku przynajmniej przez kilka pierwszych lat po posadzeniu, jest przycinanie. Później, gdy rośliny się wzmocnią i rozkrzewią, nie będzie to już konieczne. Cięcie wykonujemy wiosną zaraz po kwitnieniu.

Czy wiecie, że...
Korzenie wrzośca drzewiastego są jednym z najbardziej cenionych materiałów używanych do wyrobu fajek. Zarówno ze względu na trwałość jak również na walory smakowe jakich dostarcza palony w nim tytoń.

To moje ogrodowe piękności, jeszcze małe bo młodziutkie…4 komentarze:

 1. Ładne kępki już tworzą, mimo, że młode. U mnie nie chcą tak dobrze wyglądać, tak samo wrzosy i przestałam je sadzić.
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie powinnaś się poddawać:) pozdrawiam

   Usuń
 2. Już widać, że zadomowiły się u Ciebie i wyglądają pięknie. U mnie nie chciały rosnąć niestety i odpuściłam. Trochę żałuję kwitnące kępy urzekają. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 3. Gdy kwitną wyglądają przepięknie:) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń